Jak dopasować dywan do wnętrza?

Jak dopasować dywan do wnętrza? Image

Jak dopasować dywan do wnętrza?

Dywany, które zakrywały całą podłogę w pomieszczeniu, już dawno odeszły w zapomnienie.

Obecnie w aranżacji wnętrz królują panele, na których można położyć między innymi dywany bawełniane lub dywany ze sznurka.

Popularne są także dywany z długim włosiem, o które trzeba jednak wyjątkowo dbać, ponieważ zbiera się w nich brud i bakterie.

Rola dywanu

W zależności od tego, jaką rolę dywan ma pełnić w pomieszczeniu, dobiera się jego wielkość, wzór oraz kolor.

Temat ten można przemyśleć już podczas projektowania domu lub mieszkania, a później drugi raz podczas jego dekorowania.

Ważne, aby dywan zgrywał się z całym pomieszczeniem, meblami i innymi dodatkami.

Jeśli chcemy, aby to właśnie dywan przyciągał wzrok gości, to warto rozłożyć go w miejscu, które chcemy optycznie oddzielić od reszty pomieszczenia. Na przykład pod kanapą, gdzie odpoczywamy po całym dniu pracy lub pod stolikiem kawowym, gdzie spędzamy czas ze znajomymi.

Jeżeli zdecydujemy się na rozłożenie dywanu pod sofą lub kanapą, to warto zwrócić uwagę na to, aby jego jeden bok był dłuższy niż długość mebla. W ten sposób będzie on nadal widoczny i zaakcentuje osobną przestrzeń.

W sytuacji gdy dywan ma być dopasowany do dodatków i pełnić drugorzędną rolę w aranżacji, powinno się wybrać wzór, który będzie się komponował z wzorem na poduszkach czy zasłonach. Można go także dobrać pod kolor mebla, co jest rzadszym, ale także dobrym rozwiązaniem.

Dywan w sypialni jest szczególnie ważny, ponieważ usytuowany pod łóżkiem jest pierwszą rzeczą, na której rano stawiamy nasze stopy.

Jak można się domyślić, jego miękkość i tekstura będą tu niezwykle istotne.

Innym rozwiązaniem może być ułożenie dwóch mniejszych dywaników po dwóch stronach łóżka lub podłużny dywan w samych nogach łóżka.

Dodatek w postaci dywanu stanowi nie tylko miły akcent, który sprawia że pomieszczenie staje się przytulne, ale może pełnić także inne funkcje, na przykład optycznie powiększać przestrzeń.

Aby spełnił on swoją rolę w tym przypadku, powinien być w jasnych kolorach, ponieważ wtedy będzie odbijał światło i pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Jaki materiał wybrać?

Obecnie najczęściej kupuje się dywany wykonane z włókien polipropylenowych, ponieważ są odporne za zniszczenia i zniekształcenia, a także niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości.

Osoby, które rzadko przebywają w mieszkaniu ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub częste podróże, coraz częściej decydują się na dywany bawełniane, wełniane lub sznurkowe. Są one nieco trudniejsze w pielęgnacji i zbierają więcej kurzu, ale dają oryginalny efekt.

Rozmiar

Dywany nie zawsze muszą być duże.

W zależności od tego, w którym pomieszczeniu chcemy je położyć, mogą być także mniejszego rozmiaru i pełnić funkcję akcentu kolorystycznego.

Dywan w przedpokoju zazwyczaj pełni funkcję chodniczka, na którym otrzepujemy buty po wejściu do domu.

Dywanik w łazience może być przyjemnym dodatkiem w momencie, kiedy wychodzimy spod prysznica na miękką tkaninę, zamiast na zimne płytki.

Dywan w gabinecie będzie natomiast chronił podłogę przed zarysowaniami od krzesła.

Author | damian Comments | Możliwość komentowania Jak dopasować dywan do wnętrza? została wyłączona Date | kwiecień 26, 2021

categories & tags

lovebond-lite