Zdecydowanie dominował w Stanach Zjednoczonych, w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Podczas oglądania starych, kultowych filmów, takich jak „James Bond” lub „Śniadanie u Tiffany’ego”, można zaobserwować go w oryginalnej, pierwotnej postaci. W dzisiejszych czasach nie jest on kopiowany w całości. Wykorzystywane są tylko pewne elementy, pochodzące z XX wieku lub takie, które zostały wykonane na ich podobieństwo. Dzięki akcentom z przeszłości można stworzyć wystrój retro z nutą świeżości i nowoczesności.
Jako że w każdej dekadzie przeważała inna gamma, wybór kolorów nie jest zbyt ograniczony. Lata pięćdziesiąte, to czas intensywnych odcieni niebieskiego i różu, ale również klasycznych beżów, zieleni, grantów i brązów.
W kolejnej dekadzie powstał kontrast intensywnych kolorów, często łączonych z bielą. Prostym przykładem, jest tak zwana „szachownica”, która była częstym wzorem, używanym podczas kafelkowania.
W latach siedemdziesiątych, uważanych za czasy disco, pojawiły się błyszczące, srebrne i złote elementy. Natomiast, ze względu na rozwój kultury hipisowskiej, wprowadzane były kolory zaczerpnięte z krajów wschodnich, takie jak: musztardowe odcienie żółci, ciemnie zielenie, głębokie czerwienie i fiolety.
Formy i kształty wyposażenia mieszkania, tworzone były w stylu organicznym. Charakteryzuje się on asymetrycznością, nieregularnymi i nieco miękkimi liniami. Dzieła, które powstały w tym okresie, zapisały się w historii i stworzyły nieodłączne elementy stylizacji retro. Oto kilka z nich:
Doskonałym dopełnieniem wystroju będzie użycie tkanin, tapet i dywanów w geometryczne wzory, które pełniły funkcję dominującą w tym okresie. Ciekawym pomysłem i praktycznym rozwiązaniem będzie kupno sprzętów AGD w kolorowej plastikowej oprawie, stylizowanych na wzór serialu „Mad Men” i udekorowanie nimi kuchni. Hitem stylizacji retro i jej nieodłącznym elementem jest lampa lawowa w różnych barwach, którą można umieścić w sypialni, salonie lub łazience.
categories & tags
In Style aranżacji wnętrz