Styl retro

Styl retro Image

Styl retro

Zdecydowanie dominował w Stanach Zjednoczonych, w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Podczas oglądania starych, kultowych filmów, takich jak „James Bond” lub „Śniadanie u Tiffany’ego”, można zaobserwować go w oryginalnej, pierwotnej postaci. W dzisiejszych czasach nie jest on kopiowany w całości. Wykorzystywane są tylko pewne elementy, pochodzące z XX wieku lub takie, które zostały wykonane na ich podobieństwo. Dzięki akcentom z przeszłości można stworzyć wystrój retro z nutą świeżości i nowoczesności.

Kolorystyka

Jako że w każdej dekadzie przeważała inna gamma, wybór kolorów nie jest zbyt ograniczony. Lata pięćdziesiąte, to czas intensywnych odcieni niebieskiego i różu, ale również klasycznych beżów, zieleni, grantów i brązów.

W kolejnej dekadzie powstał kontrast intensywnych kolorów, często łączonych z bielą. Prostym przykładem, jest tak zwana „szachownica”, która była częstym wzorem, używanym podczas kafelkowania.

W latach siedemdziesiątych, uważanych za czasy disco, pojawiły się błyszczące, srebrne i złote elementy. Natomiast, ze względu na rozwój kultury hipisowskiej, wprowadzane były kolory zaczerpnięte z krajów wschodnich, takie jak: musztardowe odcienie żółci, ciemnie zielenie, głębokie czerwienie i fiolety.

Meblowanie i dekorowanie

Formy i kształty wyposażenia mieszkania, tworzone były w stylu organicznym. Charakteryzuje się on asymetrycznością, nieregularnymi i nieco miękkimi liniami. Dzieła, które powstały w tym okresie, zapisały się w historii i stworzyły nieodłączne elementy stylizacji retro. Oto kilka z nich:

  • Fotel przypominający kulę – stanowi bardzo wygodne i przytulne rozwiązanie. Można zastosować go wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz. Jest często odtwarzanym i unowocześnianym meblem i dzięki temu pozostaje wciąż modny.
  • Fotel „366” – zaprojektowany przez Polaka Józefa Chierowskiego, został symbolem designu czasów PRL-u. Stelaż wykonany jest z drewna i zakończony podłokietnikami, połączony z tapicerowanym siedziskiem.
  • Stół w kształcie nerki na trzech nogach – używany zazwyczaj jako niewielki dodatek, w miejscu przeznaczonym do relaksu. Może służyć jako podkładka na książki, laptop lub kawę.
  • Sofa „marshmallow” – bardzo charakterystyczny mebel, stworzony z metalowego stelażu, na którym znajduje się osiemnaście lub trzydzieści osiem poduszek. Często występuję w amerykańskich kawiarniach lub restauracjach urządzanych na kształt lat pięćdziesiątych.

Doskonałym dopełnieniem wystroju będzie użycie tkanin, tapet i dywanów w geometryczne wzory, które pełniły funkcję dominującą w tym okresie. Ciekawym pomysłem i praktycznym rozwiązaniem będzie kupno sprzętów AGD w kolorowej plastikowej oprawie, stylizowanych na wzór serialu „Mad Men” i udekorowanie nimi kuchni. Hitem stylizacji retro i jej nieodłącznym elementem jest lampa lawowa w różnych barwach, którą można umieścić w sypialni, salonie lub łazience.

Author | damian Comments | Możliwość komentowania Styl retro została wyłączona Date | grudzień 1, 2018

categories & tags

lovebond-lite