W dokładnym tłumaczeniu z języka angielskiego pierwszy wyraz oznacza „sfatygowany, wytarty”, drugi natomiast znaczy „szyk”. Ten styl stworzony został w latach osiemdziesiątych w Kalifornii, przez projektantkę Rachel Aschwell. Już jako mała dziewczynka inspirowana była przez swoich rodziców do restaurowania starych przedmiotów. Ojciec Rachel zajmował się starymi pismami i drukami, a matka odnawiała porcelanowe lalki.
Bazę stanowią subtelne, kobiece barwy, tworzące pewnego rodzaju harmonię, spokój i wprowadzają nieco w uczucie nostalgii. Wszystkie kolory są jasne, blade i delikatnie przygaszone. Paleta opiera się na bieli, écru, różach, błękitach, delikatnej żółci i lawendowych odcieniach szarości. W fakturach i wzorach występuje wiele romantycznych motywów, takich jak kwiaty, serca, aniołki czy falbany, które stanowią zakończenia firan, pościeli i poduszek.
Produkcja mebli w stylu shabby chic wymaga nieco więcej pracy i indywidualnego podejścia, każdy z przedmiotów jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Komody, kredensy, stoły są specjalnie postarzane, poprzez przetarcia i niedoskonałości w materiale. Zazwyczaj mają biały kolor i kabriolowe nóżki, kształtem przypominające wydłużoną literę S, zakończone stopką w kształcie kopytka lub kuli.
Fotele i łóżka najczęściej są produkowane w stylu ludwikowskim, z rzeźbionymi stelażami i giętymi nogami, dodatkowo ozdobionymi złotymi elementami.
Ściany mogą być zdobione tapetami z motywami kwiatowymi lub w eleganckie pasy, łączące dwa kolory, najczęściej jednym z nich jest biel.
Zasłony, w nieco przydymionych kolorach, również nadadzą lekko postarzałego efektu. Ozdobione mogą być wstążkami i kokardami.
Ze względu na oryginalny wygląd, meble w tym stylu są droższe i trudniej je dostać. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji są meble z odzysku, które można samodzielnie odświeżyć. W tym celu nakłada się białą farbę, kilkoma warstwami, niekoniecznie równomiernie, tak, aby ta pod spodem lekko przebijała. Po osuszeniu wykonuje się przecieranie papierem ściernym, dzięki czemu powstaje pożądany efekt postarzenia, który nadaje niebanalnego wyglądu.
Aranżacja tego pomieszczenia właśnie w tym stylu jest samą przyjemnością. Faktem oczywistym jest, że w sypialni najważniejszym elementem jest łóżko, które zgodnie ze stylem shabby chic musi posiadać rzeźbiony zagłówek, pokryty białą farbą. Pościel, dywan i firany muszą współgrać kolorystycznie i nadawać lekkości jasnymi odcieniami. Poduszki i narzuty ozdobione falbanami, nadadzą dodatkowego uroku. Mile widziane są również wzory kwiatowe, w delikatnie przygaszonych pastelowych barwach. Świetnie sprawdzi się toaletka z lustrem w starym stylu, tworząca kobiecy kącik urody. Na meblach mogą pojawić się żywe kwiaty w przetartych donicach lub pojedynczych filiżankach czy konewkach porcelanowych, które dodadzą świeżości i zapachu. Idealną ozdobą, będą ręcznie wykonane figurki; lalek lub aniołków.
categories & tags
In Style aranżacji wnętrz