Styl skandynawski

Styl skandynawski Image

Styl skandynawski

Jak sama nazwa wskazuje, zaczerpnięty został z północnej części Europy. Łączy on w sobie prostotę, funkcjonalność i przejrzystość. Dominują w nim jasne kolory i naturalne materiały, które są symbolem lekkości, przestronności i relaksu. W ostatnich latach stał się najbardziej pożądanym stylem i inspiracją dla wielu osób urządzających własne wnętrza.

Kolorystyka

Pomieszczenia mają być jasne, przejrzyste i dawać uczucie przestronności. Wykorzystywane są do tego, różne odcienie stonowanych bieli, szarości i beżów. By nie stworzyć nudnego efektu, umieszczane są pojedyncze elementy w postaci lamp, poduszek lub figurek, w kolorach jasnej zieleni, błękitu czy écru, które nadają świeżego wyglądu.

Meblowanie i dekorowanie

Przy dobieraniu i zakupie elementów wystroju, należy postępować w według pewnych reguł. Jedną z nich jest wyeliminowanie zbyt wymyślnych form. W stylu skandynawskim przeważa prostota. Minimalizm i tradycyjne wzornictwo, są najbardziej pożądane podczas tworzenia faktur. Kolejną zasadą jest stosowanie naturalnych materiałów, z których tworzone jest całe wyposażenie. Mieszkańcy Północnej Europy przywiązują dużą wagę do kruszców, które daje im ziemia, dlatego chcąc żyć w zgodzie z naturą, stawiają na ekologiczność. Wszystkie meble i przedmioty codziennego użytku powinny być również funkcjonalne i praktyczne np. łóżko z szufladami, organizer na drobne rzeczy.

Kuchnia w połączeniu z salonem

Obecnie jest to popularny trend, który znajduje zastosowanie w małych domach lub mieszkaniach. Wprowadzany jest, w celu zwiększenia przestrzeni i optycznego powiększenia powierzchni. Aby to rozwiązanie spełniło swoją funkcję aranżacja musi przebiegać według odpowiedniego schematu i wcześniej przemyślanego planu

Dwa pomieszczenia muszą ze sobą korelować, tworzyć spójną i jednolitą całość. Taki efekt można osiągnąć, za pomocą umieszczenia mebli z tej samej kolekcji oraz identycznych lub podobnych dodatków w postaci lamp czy innych ozdób. Wszystko powinno pasować do siebie kolorystycznie. W stylu skandynawskim materiałem dominującym jest drewno, wykorzystuję się je do wszystkiego. Zamiast kafli, podłogi są drewniane i często pokryte jasną farbą, w odcieniach bieli. Meble kuchenne zazwyczaj robione są na wymiar, w celu dostosowania ich kształtem i ukrycia sprzętu AGD takiego jak zmywarka czy lodówka, a tym samym nadania minimalistycznego wyglądu. Wyposażenie kuchni powinno mieć swoje wyznaczone miejsce, by uniknąć efektu zagracenia i zachować harmonię. Wszystkie gadżety powinny być użyteczne, np. odpowiedni stojak na noże, haczyki na ściereczki. W miejscu łączącym warto umieścić proste ramki na zdjęcia rodzinne.

Salon w przypadku połączenia z kuchnią, będzie punktem kulminacyjnym, w którym spędza się najwięcej czasu. Dlatego najważniejszym elementem będzie wygodne miejsce do siedzenia, czy to w postaci narożnika, czy sofy. Jeśli miejsca do zagospodarowania jest wystarczająco dużo, warto również zainwestować w wygodny fotel, który będzie symbolem relaksu. Meble powinny być wykonane w prostym stylu z nutą naturalności. Niewymyślny i konsekwentny sposób urządzania musi zostać uzupełniony odpowiednimi dodatkami, pasującymi do myśli przewodniej. Jeśli salon ma kojarzyć się z wygodą i miejscem do odpoczynku, dobrym pomysłem, będzie obłożenie sofy miękkimi, kolorowymi poduszkami i kocami oraz pokrycie podłogi gładkim dywanem lub naturalną skórą. W stylu skandynawskim ważną rolę odgrywa światło dzienne, dlatego zasłony nie powinny być zbyt ciemne i wykonane z ciężkiego materiału.

Author | damian Comments | Możliwość komentowania Styl skandynawski została wyłączona Date | lipiec 7, 2018

categories & tags

lovebond-lite